Minnow - en to ja translation catalogue (53 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Minnow is designed to put your social presence front and center by displaying your social links menu prominently below the site title and logo, so readers can easily find you on your favorite social networks.
ja: Minnow は、読者が簡単にお気に入りのソーシャルネットワークであなたを見つけることができるよう、ソーシャルアカウントを中心に据えて設計されました。サイトタイトルとロゴの下に、ソーシャルリンクメニューが目立つように表示されます。

en: Search Results for: %s
ja: 「%s」の検索結果

en: All %s posts
ja: すべての%s投稿

en: % Comments
ja: %件のコメント

en: 1 Comment
ja: 1件のコメント

en: Leave a comment
ja: コメントする

note: translators: used between list items, there is a space after the comma
en: ,
ja: 、

en: Post navigation
ja: 投稿ナビゲーション

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 新しい投稿 <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
ja: <span class="meta-nav">&larr;</span> 以前の投稿

en: Posts navigation
ja: 投稿ナビゲーション

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
ja: %2$s%1$s

en: Your comment is awaiting moderation.
ja: あなたのコメントは承認待ちです。

en: %s <span class="says">says:</span>
ja: %s <span class="says">のコメント:</span>

en: Page %s
ja: ページ %s

en: Menu
ja: メニュー

en: Skip to content
ja: コンテンツへスキップ

en: Social Links
ja: ソーシャルリンク

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Primary Menu
ja: メインメニュー

en: http://wordpress.org/
ja: http://ja.wordpress.org/

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 続きを読む %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Edit
ja: 編集

en: Pages:
ja: 固定ページ:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ja: こちらには何もありません。検索をお試しください。

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ja: 検索キーワードに一致するものが見つかりませんでした。 別のキーワードで試してみてください。

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ja: 最初の投稿を公開する準備はできましたか？<a href="%1$s">ここから始めましょう</a>。

en: Nothing Found
ja: 見つかりませんでした

en: Comments are closed.
ja: コメントは停止中です。

en: Reply
ja: 返信

en: Newer Comments &rarr;
ja: 新しいコメント &rarr;

en: &larr; Older Comments
ja: &larr; 過去のコメント

en: Comment navigation
ja: コメントナビゲーション

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ja[0]: &ldquo;%2$s&rdquo; への%1$s件のフィードバック

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Audios
ja: 音声

en: Chats
ja: チャット

en: Statuses
ja: 近況

en: Links
ja: リンク

en: Quotes
ja: 引用

en: Videos
ja: 動画

en: Images
ja: 画像

en: Galleries
ja: ギャラリー

en: Asides
ja: アサイド

[ctx: yearly archives date format]
en: Y
ja: Y年

en: Year: %s
ja: 年別: %s

[ctx: monthly archives date format]
en: F Y
ja: Y年n月

en: Day: %s
ja: 日別: %s

en: Month: %s
ja: 月別: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ja: こちらには何もありません。検索をお試しください。

en: Author: %s
ja: 作者別: %s

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ja: ページが見つかりません。

note: Theme URI of the plugin/theme
en: https://wordpress.com/themes/minnow/
ja: https://ja.wordpress.com/themes/minnow/
